HB012.2211.830.D020
EAN:
Accessories:
FibraIII / V fitting clasp stainless steel (50056), Fibra LED Wall mounting set adjustable Grey, Chain 2,0mm 1000mm, Fibra LED/ Fibra III/Prima/Poker Protective grid
Installation:
Surface mounted or suspended.
Power:
220 ... 240  V
Technical data
Fibra V LED 616x145 28W 4690lm 830 OPAL Grey DALI TH5
PRODUCT CODE
HB012.2211.830.D020
Copy the code
PRODUCT EAN
Copy the EAN code
Mechanical data
Type of installation Universal
Housing material Plastic
Designed for light-line yes
Optical data
Louver/ diffuser OPAL
Diffuser colour White
Diffuser material Opal/mat plastic
UGR 23
Electrical data
Light source LED
Luminaire power 28 W
Type of equipment AC
Voltage rating 220 ... 240 V
Through wiring TH5
Light source included yes
Power factor 0.96
Type of driver DALI
Emergency module No
Motion sensor No
Information data
Net weight 1.6 kg
Colour Grey
Operating temperature range -25 ... 40
Power and luminous flux tolerance +/-10%
Info 616 mm
Light data
Luminaire luminous flux 4690 lm
Luminaire's luminous efficacy 168 lm/W
Light colour White
Color rendering index 80
Light distribution DI
Class of luminaire I
MacAdam SDCM 3
Lifetime L80B10 @25°C 100.000 h
Lifetime L90B10 @25°C 64.000 h
Lamp Lumen Maintenance Factor (after 60 000h) 85 %
Colour temperature 3000K
CRI & colour temperature 830
Certificates
Degree of protection (IP) IP66
Impact resistance IK10
Class of protection I
Light source protection yes
PZH yes
CE yes
CNBOP yes
HACCP+ yes
Dimensions
L W H
616 mm 145 mm 100 mm