Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
The housing can be finished in any RAL or NCS color. Standard versions include Casambi control as well as variants with integrated sensors and control systems are available.
Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
The housing can be finished in any RAL or NCS color. Standard versions include Casambi control as well as variants with integrated sensors and control systems are available.
White housing made of electrostatically painted steel, parabolic louver made with polucarbonate: black PRS-B, white PRS-W
300x1200 PRS-W
600x600 PRS-W
| Housing material | Steel sheet |
| Louver/ diffuser | PRS-B, PRS-W |
| Diffuser colour | Transparent |
| Diffuser material | Transparent plastic |
| Louver material | Plastic |
| UGR | 18 |
| Light source | LED |
| Luminaire power | 28 W |
| Type of equipment | AC, Casambi |
| Voltage rating | 220 ... 240 V |
| Through wiring | No |
| Type of driver | CASAMBI, DALI, ON/OFF |
| Emergency module | option |
| Motion sensor | option |
| Net weight | 1.5 - 4.7 kg |
| Colour | White |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Luminaire luminous flux | 3820 - 5000 lm |
| Luminaire's luminous efficacy | 136 - 179 lm/W |
| Color rendering index | 80, 90 |
| Light distribution | DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| Lifetime L80B10 @25°C | 100.000 h |
| Lifetime L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Colour temperature | 3000K, 4000K |
| CRI & colour temperature | 830, 840, 930, 940 |
| Degree of protection (IP) /top/ | IP20 |
| Degree of protection (IP) /bottom/ | IP20 |
| Impact resistance | IK04 |
| Class of protection | I |
| CE | yes |