Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
600x600 suspended ceiling with visible supporting structure
| Housing material | Steel sheet |
| Louver/ diffuser | PRS-W |
| Diffuser colour | Transparent |
| Diffuser material | Transparent plastic |
| Louver material | Plastic |
| UGR | 18 |
| Light source | LED |
| Luminaire power | 28 W |
| Type of equipment | AC |
| Voltage rating | 220 ... 240 V |
| Through wiring | No |
| Type of driver | ON/OFF |
| Emergency module | No |
| Motion sensor | MW |
| Net weight | 3.6 kg |
| Colour | White |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Luminaire luminous flux | 5000 lm |
| Luminaire's luminous efficacy | 179 lm/W |
| Color rendering index | 80 |
| Light distribution | DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| Lifetime L80B10 @25°C | 100.000 h |
| Lifetime L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Colour temperature | 4000K |
| CRI & colour temperature | 840 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Impact resistance | IK04 |
| Class of protection | I |
| PZH | yes |
| CE | yes |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 596 mm | 596 mm | 33 mm |