Series of luminaires recommended for industrial areas and for clean rooms where increased IP protection degree is required. Luminaires are available both in CRI>80 and increased CRI>90. Luminaires dedicated for installation in recessed and 600x600 ceiling with visible grid. Luminaire is suitable for use in cleanrooms fulfilling the specification of air cleanliness ISO Class 3 - 9 according to ISO 14644-1:2015. Qualification certificate "ISO 14644-14 Cleanroom suitability test: particle emission test".
The luminaire is ENEC certified.
Series of luminaires recommended for industrial areas and for clean rooms where increased IP protection degree is required. Luminaires are available both in CRI>80 and increased CRI>90. Luminaires dedicated for installation in recessed and 600x600 ceiling with visible grid. Luminaire is suitable for use in cleanrooms fulfilling the specification of air cleanliness ISO Class 3 - 9 according to ISO 14644-1:2015. Qualification certificate "ISO 14644-14 Cleanroom suitability test: particle emission test".
The luminaire is ENEC certified.
| Housing material | Steel sheet |
| Louver/ diffuser | SH MAT |
| Diffuser colour | White |
| Diffuser material | Milk glass |
| UGR | 20 |
| Light source | LED |
| Luminaire power | 43 W |
| Type of equipment | AC |
| Voltage rating | 220 ... 240 V |
| Through wiring | No |
| Type of driver | DALI |
| Emergency module | EM1H ST |
| Motion sensor | No |
| Net weight | 8.4 kg |
| Colour | White |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Luminaire luminous flux | 5730 lm |
| Luminaire's luminous efficacy | 133 lm/W |
| Color rendering index | 80 |
| Light distribution | DI |
| Lifetime L80B10 @25°C | 100.000 h |
| Lifetime L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Colour temperature | 3000K |
| CRI & colour temperature | 830 |
| Degree of protection (IP) /top/ | IP65 |
| Degree of protection (IP) /bottom/ | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |
| Class of protection | I |
| Light source protection | yes |
| PZH | yes |
| CE | yes |
| ENEC | yes |
| HACCP+ | yes |
| ISO 14644-14 (air cleanliness ISO Class 3 - 9) | yes |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 1195 mm | 295 mm | 123 mm |