Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
The housing can be finished in any RAL or NCS color. Standard versions include Casambi control as well as variants with integrated sensors and control systems are available.
Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
The housing can be finished in any RAL or NCS color. Standard versions include Casambi control as well as variants with integrated sensors and control systems are available.
White housing made of electrostatically painted steel, parabolic louver made with polucarbonate: black PRS-B, white PRS-W
suspension (simple and electric), suspension type Y (simple and electric)
surface, suspended
300x1200 PRS-W
600x600 PRS-W
| Matériau du caisson | Tôle en acier |
| Raster / diaphragme | PRS-B, PRS-W |
| Couleur de la glace/du couvercle | Absence |
| Matériau de la glace | Matière plastique transparente |
| Matériau du grille | Matière plastique |
| UGR | 18 |
| Source lumineuse | LED |
| Puissance du luminaire | 28 W |
| Type d'équipement | Alimentation, Casambi |
| Tension nominale | 220 ... 240 V |
| Through wiring | Non |
| Type of driver | CASAMBI, DALI, ON/OFF |
| Emergency module | option |
| Capteur de mouvement | option |
| Net weight | 1.5 - 6.4 kg |
| Couleur | blanc |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Flux lumineux du luminaire | 3820 - 5000 lm |
| Efficacité lumineuse du luminaire | 136 - 179 lm/W |
| Indice de rendu des couleurs | 80, 90 |
| Distribution lumineuse | DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Temperature de couleur | 3000K, 4000K |
| Temperatu re de couleur / CRI | 830, 840, 930, 940 |
| Niveau de protection (IP) | IP20 |
| Résistance à l'impact | IK04 |
| Classe de protection | I |
| CE | Oui |