Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
Parabolic PRS is a family of steel luminaires designed for modular ceilings, plasterboard installations, and surface mounting. It uses a darklight optical system based on deep parabolic louvers combined with lens optics, enabling glare control (UGR<19) while maintaining high luminaire efficacy.
The design is limited to essential structural components, ensuring rigidity with reduced weight. The form factor and geometry make it suitable for office, commercial, and public environments.
The luminaire is compatible with the Vigo line in terms of performance and visual consistency, allowing use within unified lighting schemes.
| Gehäuse-Material | Stahlblech |
| Raster/ Blendschutz | PRS-W |
| Abdeckungsfarbe | fehlt |
| Abdeckungsmaterial | Kunststoff transparent |
| Spiegelraster-Material | Kunststoff |
| UGR | 18 |
| Leuchtmittel | LED |
| Leuchtenanschlussleistung | 28 W |
| Lieferbares Zubehör | Netzteil |
| Nennspannung | 220 ... 240 V |
| Through wiring | Nein |
| Type of driver | ON/OFF |
| Emergency module | EM3H ST |
| Bewegungssensor | Nein |
| Net weight | 4.4 kg |
| Farbe | weiß |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Leuchtenlichtstrom | 5000 lm |
| Lichtausbeute der Leuchte | 179 lm/W |
| Farbwiedergabeindex | 80 |
| Lichtverteilung | Lichtaustritt DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Farbtemperatur | 4000K |
| Farbtemperatur / CRI | 840 |
| Schutzart IP /obere/ | IP20 |
| Schutzart IP /von unten/ | IP20 |
| Schlagfestigkeit | IK04 |
| Schutzklasse | I |
| CE | Ja |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 596 mm | 596 mm | 53 mm |