Series of luminaires recommended for industrial areas and for clean rooms where increased IP protection degree is required. Luminaires are available both in CRI>80 and increased CRI>90. Luminaires dedicated for installation in recessed and 600x600 ceiling with visible grid. Luminaire is suitable for use in cleanrooms fulfilling the specification of air cleanliness ISO Class 3 - 9 according to ISO 14644-1:2015. Qualification certificate "ISO 14644-14 Cleanroom suitability test: particle emission test".
The luminaire is ENEC certified.
Series of luminaires recommended for industrial areas and for clean rooms where increased IP protection degree is required. Luminaires are available both in CRI>80 and increased CRI>90. Luminaires dedicated for installation in recessed and 600x600 ceiling with visible grid. Luminaire is suitable for use in cleanrooms fulfilling the specification of air cleanliness ISO Class 3 - 9 according to ISO 14644-1:2015. Qualification certificate "ISO 14644-14 Cleanroom suitability test: particle emission test".
The luminaire is ENEC certified.
| Gehäuse-Material | Stahlblech |
| Raster/ Blendschutz | OPAL |
| Abdeckungsfarbe | weiß |
| Abdeckungsmaterial | Kunststoff opal / matt |
| UGR | 20 |
| Leuchtmittel | LED |
| Leuchtenanschlussleistung | 43 W |
| Lieferbares Zubehör | Netzteil |
| Nennspannung | 220 ... 240 V |
| Through wiring | Nein |
| Type of driver | DALI |
| Emergency module | EM1H ST |
| Bewegungssensor | Nein |
| Net weight | 8.4 kg |
| Farbe | weiß |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Leuchtenlichtstrom | 4910 lm |
| Lichtausbeute der Leuchte | 114 lm/W |
| Farbwiedergabeindex | 80 |
| Lichtverteilung | Lichtaustritt DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Farbtemperatur | 4000K |
| Farbtemperatur / CRI | 840 |
| Schutzart IP /obere/ | IP65 |
| Schutzart IP /von unten/ | IP65 |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Schutzklasse | I |
| Lampenschutz | Ja |
| PZH | Ja |
| CE | Ja |
| ENEC | Ja |
| HACCP+ | Ja |
| ISO 14644-14 (air cleanliness ISO Class 3 - 9) | Ja |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 1195 mm | 295 mm | 123 mm |