VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Recessed
| Type of installation | For plasterboard ceiling |
| Housing material | Aluminum |
| Designed for light-line | yes |
| Louver/ diffuser | OPAL |
| Diffuser colour | White |
| Diffuser material | Opal/mat plastic |
| Light source | LED |
| Luminaire power | 15 W |
| Type of equipment | AC |
| Voltage rating | 220 ... 240 V |
| Through wiring | TH5 |
| Type of driver | ON/OFF |
| Emergency module | No |
| Motion sensor | MW |
| Net weight | 1.4 kg |
| Colour | White |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Luminaire luminous flux | 1850 lm |
| Luminaire's luminous efficacy | 123 lm/W |
| Color rendering index | 80 |
| Light distribution | DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| Lifetime L80B10 @25°C | 100.000 h |
| Lifetime L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Colour temperature | 4000K |
| CRI & colour temperature | 840 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Impact resistance | IK04 |
| Class of protection | I |
| Light source protection | yes |
| CE | yes |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 560 mm | 56 mm | 54 mm |