VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
Electrostatically painted aluminum profile (standard colors: white, grey, black), parabolic louver made with polucarbonate: black PRS-B, white PRS-W, metallized PRS-M, microprismatic diffuser (MPRM) made of PMMA or OPAL diffuser.
End cap made of PC (two-piece), end cap made of aluminium, invisible linear joint, suspension (simple, electric)
Recessed
Recessed mounting - black version with PRS-B
Recessed mounting - white version with PRS-B
Standard luminaires lengths.
Upon request, luminaires can be extended with a 280 mm PRS LED module.
Easy installation
| Type of installation | For plasterboard ceiling |
| Housing material | Aluminum |
| Designed for light-line | yes |
| Louver/ diffuser | MPOP, MPRM, OPAL, PRS-B, PRS-M, PRS-W |
| Louver material | Plastic |
| Light source | LED |
| Luminaire power | 15 - 55 W |
| Type of equipment | AC |
| Voltage rating | 220 ... 240 V |
| Type of driver | DALI, ON/OFF |
| Emergency module | option |
| Motion sensor | option |
| Net weight | 1.2 - 4.45 kg |
| Colour | Black, Grey, White |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Luminaire luminous flux | 1360 - 9420 lm |
| Luminaire's luminous efficacy | 91 - 172 lm/W |
| Color rendering index | 80, 90 |
| Light distribution | DI |
| Beam angle | 65°, 80° |
| MacAdam | SDCM 3 |
| Lifetime L80B10 @25°C | 100.000 h |
| Lifetime L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Colour temperature | 3000K, 4000K |
| CRI & colour temperature | 830, 840, 930, 940 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Impact resistance | IK04 |
| Class of protection | I |
| Light source protection | yes |
| CE | yes |