VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
Embouts d'extrémité, jonction linéaire invisible, suspension (simple, électrique).
suspendu, plafonnier
Recessed mounting - black version with PRS-B
Recessed mounting - white version with PRS-B
Standard luminaires lengths.
Upon request, luminaires can be extended with a 280 mm PRS LED module.
Easy installation
| Type de montage | Do sufitu G/K |
| Matériau du caisson | Aluminium |
| Adaptés à la création des lignes luminaires | Oui |
| Raster / diaphragme | MPOP, MPRM, OPAL, PRS-B, PRS-M, PRS-W |
| Matériau du grille | Matière plastique |
| Source lumineuse | LED |
| Puissance du luminaire | 15 - 55 W |
| Type d'équipement | Alimentation |
| Tension nominale | 220 ... 240 V |
| Type of driver | DALI, ON/OFF |
| Emergency module | option |
| Capteur de mouvement | option |
| Net weight | 1.2 - 4.45 kg |
| Couleur | Noir, blanc, gris |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Flux lumineux du luminaire | 1360 - 9420 lm |
| Efficacité lumineuse du luminaire | 91 - 172 lm/W |
| Indice de rendu des couleurs | 80, 90 |
| Distribution lumineuse | DI |
| Angle de distribution | 65°, 80° |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Temperature de couleur | 3000K, 4000K |
| Temperatu re de couleur / CRI | 830, 840, 930, 940 |
| Niveau de protection (IP) | IP20 |
| Résistance à l'impact | IK04 |
| Classe de protection | I |
| Protection de la source lumineuse | Oui |
| CE | Oui |