VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Extraordinary performance with low glare, with selected configurations achieving UGR down to <15.
The optical concept is driven by darklight solutions, offering high visual comfort and controlled light distribution, with variants available in 65° and 80° beam angles. Additional optic options allow further adaptation to specific project requirements.
Customization options include housing color, optic type and the integration of sensors or control modules on request.
Aluprofil elektrostatisch angestrichen (in Standardfarbe Weiß, Grau, Schwarz). Parabolraster: Schwarz PRS-B, Weiß PRS-W, Metallic PRS-M, Mikroprismenschirm (MPRM) mit PMMA oder Lampenschirm OPAL aus PMMA.
ALU Anschluß, unsichtbarer Linearverbinder, Aufhängungen (normal, elektrisch) - standardlänge der Drahtaufhängung max. 1,5 m
Aufgehängt, Deckemontage
Recessed mounting - black version with PRS-B
Recessed mounting - white version with PRS-B
Standard luminaires lengths.
Upon request, luminaires can be extended with a 280 mm PRS LED module.
Easy installation
| Montagearten | Montage in einer aufgehängten Decke - Gipskartondecke |
| Gehäuse-Material | Aluminium |
| für Lichtsysteme angepasst | Ja |
| Raster/ Blendschutz | MPOP, MPRM, OPAL, PRS-B, PRS-M, PRS-W |
| Spiegelraster-Material | Kunststoff |
| Leuchtmittel | LED |
| Leuchtenanschlussleistung | 15 - 55 W |
| Lieferbares Zubehör | Netzteil |
| Nennspannung | 220 ... 240 V |
| Type of driver | DALI, ON/OFF |
| Emergency module | option |
| Bewegungssensor | option |
| Net weight | 1.2 - 4.45 kg |
| Farbe | grau, schwarz, weiß |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Leuchtenlichtstrom | 1360 - 9420 lm |
| Lichtausbeute der Leuchte | 91 - 172 lm/W |
| Farbwiedergabeindex | 80, 90 |
| Lichtverteilung | Lichtaustritt DI |
| Abstrahlwinkel / Ausstrahlungswinkel | 65°, 80° |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Farbtemperatur | 3000K, 4000K |
| Farbtemperatur / CRI | 830, 840, 930, 940 |
| Schutzart IP | IP20 |
| Schlagfestigkeit | IK04 |
| Schutzklasse | I |
| Lampenschutz | Ja |
| CE | Ja |