VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
VIGO GK (recessed) LED is a high-performance recessed linear luminaire designed for single and continuous installations.
Part of the VIGO family, it supports a consistent lighting concept across different mounting types and applications.
The luminaire features a highly engineered, material-optimized aluminum profile, ensuring mechanical stability and efficient thermal management.
Aufgehängt, Deckemontage
| Montagearten | Montage in einer aufgehängten Decke - Gipskartondecke |
| Gehäuse-Material | Aluminium |
| Raster/ Blendschutz | OPAL |
| Abdeckungsfarbe | weiß |
| Abdeckungsmaterial | Kunststoff opal / matt |
| Leuchtmittel | LED |
| Leuchtenanschlussleistung | 15 W |
| Lieferbares Zubehör | Netzteil |
| Nennspannung | 220 ... 240 V |
| Through wiring | Nein |
| Type of driver | ON/OFF |
| Emergency module | Nein |
| Bewegungssensor | Nein |
| Net weight | 1.3 kg |
| Farbe | weiß |
| Power and luminous flux tolerance | +/-10% |
| Leuchtenlichtstrom | 1770 lm |
| Lichtausbeute der Leuchte | 118 lm/W |
| Farbwiedergabeindex | 80 |
| Lichtverteilung | Lichtaustritt DI |
| MacAdam | SDCM 3 |
| L80B10 @25°C | 100.000 h |
| L90B10 @25°C | 64.000 h |
| Farbtemperatur | 3000K |
| Farbtemperatur / CRI | 830 |
| Schutzart IP | IP20 |
| Schlagfestigkeit | IK04 |
| Schutzklasse | I |
| Lampenschutz | Ja |
| CE | Ja |
| L | W | H |
|---|---|---|
| 560 mm | 56 mm | 54 mm |