Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepsze doświadczenie korzystania z naszej witryny.
Polityka prywatności
Zamknij
Oprawa systemowa montowana do szynoprzewodu

Inwestor postawił jasne wymaganie - wszystkie oprawy projektowanego oświetlenia pomieszczeń biurowych mają mieć ten sam wygląd. Mogą się różnić jedynie długością oraz rodzajem optyki. W ten sposób zapewniona będzie spójna stylistyka. Wymóg ten był również podyktowany tym, że obiekt posiada bardzo wysokie kondygnacje. Dlatego oprawy zwieszane sprawdziły się tutaj dużo lepiej niż oprawy natynkowe. Wersje zwiedzane są także wygodniejsze w bieżącej konserwacji (czyszczenie oraz dostęp umożliwiający zmiany, ale o tym w dalszej części opisu).

Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie dodatkowe wymaganie funkcjonalne - oprawy nie mogą być zamocowane na stałe w jednym miejscu.

Budynek powstał w technologii, która uniemożliwia przesuwanie ścian. Nowoczesne obiekty są projektowane tak, aby powierzchnie biurowe można było aranżować w sposób dowolny zmieniając położenie ścian działowych. W przypadku tej inwestycji obiekt był starym, adaptowanym budynkiem przemysłowym, a więc ściany nośne nie mogły zostać przeniesione bez angażowania dużych nakładów finansowych na przebudowę konstrukcji nośnej. W związku z tym pomieszczenia miały stałe wymiary, a ze względu na częste rearanżacje rozmieszczenia stanowisk pracy oświetlenie również musi zmieniać swoje położenie, aby zapewnić komfort użytkowników. Chcąc pogodzić dwa sprzeczne ze sobą kryteria na wstępnie odrzucone zostały projektory, które zwykle stosuje się w przypadku konieczności zmian kierunku strumienia świetlnego.

Klient miał świadomość, że nietypowa realizacja wiązać się będzie z pewnego rodzaju kompromisami oraz kosztami. Dlatego zaproponowane rozwiązanie było pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ wcale nie okazało się drogie, ani skomplikowane. Wymagało jedynie określenia warunków granicznych dla oświetlenia powierzchni roboczych, co przy współpracy Klienta i projektantów oświetlenia PXF Lighting zostało szybko opracowane.

Ponieważ bazą realizacji oświetlenia ogólnego były linie świetlne oparte o system SIGMA II LED postanowiliśmy użyć tych samych opraw 

Modyfikacja polegała na umożliwieniu zmiany położenia opraw zgodnie z nowym rozmieszczeniem biurek. Zastosowaliśmy aluminiowe szynoprzewody o przekroju kwadratowym, które wyglądem nawiązują do linii świetlnych. Do szynoprzewodów przyłącza się zazwyczaj projektory używając adapterów wpinanych w szynę. Postanowiliśmy wykorzystać takie adaptery integrując je z oprawami SIGMA II LED, dzięki czemu zapewniliśmy zasilanie opraw. 

Ideą szynoprzewodów jest możliwość przesuwania opraw po całej ich długości. W ten sposób zapewniona została możliwość zmiany umiejscowienia oświetlenia w wnętrzach.

Sąsiadujący rysunek obrazuje ideę montażu oprawy SIGMA II LED do szynoprzewodu. 

Pomysł sprawdził się na tyle dobrze, że modyfikacja weszła do stałej oferty jako nowa oprawa oświetleniowa rozszerzająca możliwości  systemu SIGMA II LED o nowe pola eksploatacji.

W ciągach komunikacyjnych wytyczonych wewnątrz pomieszczeń użyte zostały linie świetlne (czerwone linie na schemacie). Natomiast w obszarach przeznaczonych na biurka zaprojektowano szynoprzewody z wpiętymi zmodyfikowanymi oprawami, które nazwano SIGMA II TRACK LED.

Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie liczby opraw. Oczywiście można było stworzyć oświetlenie złożone z wielu takich samych linii świetlnych, ale nie byłoby to rozwiązanie optymalne.

W przypadku linii świetlnych można co prawda redukować koszty eksploatacji stosując systemy sterowania, które umożliwiają uruchamianie tylko tych fragmentów oświetlenia, które jest potrzebne przy danej aranżacji mebli, ale nadal liczba opraw byłaby dużo większa niż w rozwiązaniu z szynoprzewodami. Koszt inwestycji w pełne linie świetlne również byłby wyższy.

Wszystkie oprawy miały być lakierowane na nietypowy kolor grafitowy. W takich przypadkach stosujemy inne niż standardowe końcówki opraw, aby zapewnić jednolitość koloru całych produktów.

Granulat do wytworzenia boczków z tworzywa jest dostępny w wielu kolorach, ale produkcja krótkiej serii przy użyciu niestandardowego materiału byłaby kosztowna. W związku z tym, dbając o klienta, zaproponowaliśmy wykorzystanie boczków z aluminium, które można lakierować tą samą farbą proszkową, co profil oprawy. 

Rozwiązanie zostało zaakceptowane z dużą przychylnością, bo zapewniło bardzo wysoki poziom estetyki opraw, a jednocześnie zmieściło się w zakładanym budżecie.

W ofercie PXF Lighting dostępne są różnego typu szynoprzewody. Doradzimy zastosowanie odpowiedniego rozwiązania spełniającego określone potrzeby klientów.

Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju szyny różnią się także adaptery - dlatego zachęcamy do kontaktu. Przy zamówieniach niestandardowych konsultacje z naszymi przedstawicielami są niezbędnym elementem realizacji.

Zmodyfikowana wersja oprawy weszła do stałej oferty produktów: